Erasmus+ mobilnost nastavnog osoblja Geodetskog fakulteta na Građevinskom fakultetu Tehničkog sveučilišta u Brnu

U sklopu Erasmus+ mobilnosti nastavnog osoblja u razdoblju od 30. svibnja 2022. do 3. lipnja 2022. nastavnici Geodetskog fakulteta prof. dr. sc. Robert Župan i doc. dr. sc. Danijel Šugar boravili su na Institutu za geodeziju Građevinskog fakulteta Tehničkog sveučilišta u Brnu (Češka Republika). Mobilnost je realizirana temeljem međuinstitucijskog bilateralnog sporazuma koji Geodetski fakultet ima potpisan s partnerskom institucijom u Brnu. Iako je mobilnost planirana za ak. god. 2020./2021. do njezine je realizacije došlo nakon poboljšanja epidemiološke situacije i ukidanja mjera zatvaranja. Tijekom boravka na Institutu za geodeziju predstavljena je djelatnost i ustroj Geodetskog fakulteta, studijski programi koji se izvode na Fakultetu, znanstveni i stručni projekti te aktivnosti u sklopu međunarodne suradnje. Održana su predavanja predviđena planom mobilnosti (npr. STOKIS projekt, primjena CROPOS-a za određivanje efekata potresa pomoću GNSS metoda itd.), a domaćini su predstavili projekte i aktivnosti koje provode vezano za BIM (Building Information Modeling), TLS (Terestričko lasersko skeniranje), mobilno kartiranje te upravljanje prostornim informacijama. Domaćini su nas proveli po zgradi Fakulteta, upoznali su nas s predavaonicama i računaonicama te lijepo uređenom knjižnicom opremljenom bogatim fondom aktualne znanstvene i stručne literature. Posjetili smo TUBO00CZE GNSS stanicu koja se nalazi na krovu zgrade Instituta za geodeziju, a uključena je u EPN (European Permanent Network) i CZEPOS nacionalnu permanentnu GNSS mrežu. Nedaleko od centra grada posjetili smo kalibracijsku bazu koju održava i koristi Institut za geodeziju, a upoznati smo i s projektom geodetskog praćenja konstrukcije zatvorenog plivališta u blizini Brna. U mjestu Kroměříž obišli smo obnovljeni pješački most na rijeci Moravi  koji je izveden kao posebno ojačana lučna konstrukcija, a nad kojom Fakultet provodi postupak monitoringa. Osim stručnih posjeta, bilo je prilike i za razgledavanje Brna i Kroměříža te ugodno druženje s domaćinima uz nezaobilazno češko pivo. Posjet Građevinskom fakultetu u Brnu je nastavak dugogodišnje suradnje koji Geodetski fakultet ima s tom institucijom, a za nadati se da će se suradnja nastaviti i intenzivirati u narednom razdoblju. Ovom prilikom željeli bismo iskazati zahvanost za gostoljubivost i susretljivost zaposlenicima Instituta za geodeziju, a posebice doc. ing. Daliboru Bartoněku te predstojniku Instituta doc. ing. Jiříju Burešu. Doc. ing. Dalibor Bartoněk nam je s ponosom istaknuo knjigu ‘Ruđer Bošković i geoznanosti’ koju je dobio na poklon od njezina urednika prof. emer. Miljenka Lapainea, a tom prigodom je napravljena i fotografija za pamćenje i lijepu uspomenu.