Posjet studenata Geodetskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu radilištu nove katastarske izmjere

Dana 26. svibnja 2023. Centar za razvoj karijera studenata Geodetskog fakulteta u suradnji s tvrtkom Cadcom d.o.o. i Državnom geodetskom upravom organizirao je posjet radilištu katastarske izmjere u k.o. Bistransko Podgorje, na području naselja Ivanec Bistranski, Novaki Bistranski i Jablanovec (okolica Zaprešića). Posjeti radilištu sudjelovali su studenti prijediplomskog i diplomskog studija geodezije i geoinformatike te nastavnici Geodetskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Katastarska izmjera je od neophodne važnosti za reguliranje vlasničkih odnosa kao i prilika za optimizaciju broja katastarskih čestica što pridonosi većem i boljem društvenom i gospodarskom razvoju. U čitavom procesu geodeti imaju nemjerljivu ulogu, a što predstavlja idealnu priliku za stjecanje dodatnih znanja studentima Geodetskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Na lokaciju terenskog ureda katastarske izmjere u naselju Ivanec Bistranski dočekao nas je kolega Vedran Car, dipl. ing. geod., Cadcom d.o.o. iz Zagreba, koji je predstavio projekt katastarske izmjere, sa svim specifičnostima geodetskih radova koji se izvode tom prilikom. U prostorijama društvenog doma Ivanec Bistranski studentima Geodetskog fakulteta, nakon uvodnih riječi doc. dr. sc. Lorisa Redovnikovića, održana su predavanja:

• Vedran Car (Cadcom d.o.o.) – ugovorne obveze Izvoditelja u postupku katastarske izmjere, upoznavanje studenata sa zadatkom
  • Jadranka Vilus, Marina Boban (DGU) – izlaganje podataka na javni uvid; korištenje i funkcionalnosti ZIS-a

Nakon predavanja u sklopu kojih su studenti imali priliku upoznati se s načinom pripreme i organizacije radilišta, obaviještavanja stranaka, obavezama svih uključenih u proces katastarske izmjere te funkcioniranjem ZIS-a jednom kada podaci postanu službeni (što su demonstrirali kolege iz DGU) uputili smo se u terenski ured katastarske izmjere. U terenskom uredu, studenti su stekli uvid u rad sa strankama, pripremu i organizaciju terenskih radova i način prikupljanja i obrade podataka o nositeljima prava na katastarskim česticama obuhvaćene katastarskom izmjerom. Sa specifičnostima ovog dijela posla, studente i nastavnike Geodetskog fakulteta upoznale su Anđela Omazić, mag. ing. geod. et geoinf. i Lucia Lorencin, mag. ing. geod. et geoinf. iz tvrtke Cadcom d.o.o.

U sklopu posjete, studenti su prisustvovali i radu terenskih ekipa na obilježavanju granica katastarskih čestica i prikupljanja podataka o nositeljima prava, pri čemu su dobili uvid u rad sa strankama u navedenom postupku. Također, studenti su dobili uvid u rad terenske ekipe na samoj izmjeri međe i drugih granica, zgrada i ostalih potrebnih terenskih podataka.

Posjet geodetskom radilištu katastarske izmjere završili smo zajedničkim ručkom uz druženje s domaćinima stručne posjete.

Centar za razvoj karijera Geodetskog fakulteta