Poziv na panel Open Data Advances and Challenges in Geospatial Society i radionicu Open Data Mapping

Pozivamo vas da sudjelujete na međunarodnoj konferenciji o otvorenim podacima International Open Data Conference: Open data challenges in times of crisis and growth koja će se održati hibridno (uživo s online prijenosom) od 28. studenoga do 2. prosinca 2022. na Sveučilištu u Zagrebu.

Sudjelovanje je besplatno, uz prethodnu registraciju na https://icod2022.pravo.hr/call

Cjeloviti program dostupan je na: https://icod2022.pravo.hr/programme

Iz programa konferencije izdvajamo:

Četvrtak, 1. prosinca 2022.
Aula Sveučilišta u Zagrebu, Trg Republike Hrvatske 14
On-line sudjelovanje ZOOM LINK

9:30 – 11:00 Panel Open Data Advances and Challenges in Geospatial Society

Panel će otvoriti prof. Joep Crompvoets s Katoličkog sveučilišta u Leuvenu motivacijskim predavanjem pod nazivom Is Open Data a hype or mainstream?, a u diskusiji će, pored prof. Crompvoetsa, sudjelovati predstavnici akademskog i privatnog sektora iz zemlje i inozemstva: g. Ivica Skender (GDi), mr. sc. Tomislav Ciceli (DGU), doc. dr. sc. Frederika Welle Donker (TU Delft) i prof. dr. sc. Damir Medak (Geodetski fakultet). Panel moderira prof. dr. sc. Željko Bačić.

11:30 – 13:00 izlaganja u sesiji Geospatial Reasoning with Open Data

14:00 – 16:00 Panel International Cooperation in Geospatial Domain: Egypt-Croatia

Uvodna predavanja održat će prof. dr. Amr Hanafi Ali s Odjela za geomatičko inženjerstvo Inženjerskog fakulteta u Shoubri Sveučilišta Benha iz Kaira i Prof. dr. Hany Ayad s Odjela za arhitektonsko inženjerstvo Inženjerskog fakulteta Sveučilišta u Aleksandriji. U nastavku panela, kroz otvorenu diskusiju, sudionici će imati priliku razgovarati o aspektima međunarodne suradnje u geoprostornoj domeni i značaju otvorenih podataka za uspostavu i razvoj moguće suradnje. Moderator panela i uvodničar je prof. dr. sc. Željko Bačić.

16:30 – 19:00 Predavanje i radionica Open Data Mapping: Increasing the Impact of Open Data through Visualisation and Communication

Termin radionice je premješten! Radionica će se održati u petak, 2. prosinca s početkom u 8:30.

Petak, 2. prosinca 2022.
Aula Sveučilišta u Zagrebu, Trg Republike Hrvatske 14
On-line sudjelovanje ZOOM LINK

8:30 – 10:00 Predavanje i radionica Open Data Mapping: Increasing the Impact of Open Data through Visualisation and Communication

Radionica je posvećena je vještinama podatkovne pismenosti i tehnikama kartografske vizualizacije u kontekstu otvorenih podataka. Kroz niz praktičnih primjera sudionici će naučiti gdje pronaći i kako pristupiti otvorenim skupovima podataka te kako rukovati uobičajenim formatima podataka kao što su CSV, GeoJSON i Shapefile. Koristeći otvorene GIS alate i otvorene tehnologije radit ćemo s atributima podataka i objektima karte. Usput ćemo pokriti ključne koncepte kao što su kartografske projekcije i koordinatni referentni sustavi, atributi i objekti te kodiranje podataka bojama. Pokrit ćemo ključna načela u oblikovanju karata i najbolje prakse u kartografiji i vizualizaciji geoprostornih podataka te vas uputiti kako pristupiti privlačnom, učinkovitom i etičkom dizajnu vizualizacije podataka. Radionicu vodi doc. dr. sc. Ana Kuveždić Divjak.