Dana 28. listopada 2024. u 91. godini života preminuo je naš dragi i uvaženi profesor emeritus dr. sc. Nikola Solarić, dugogodišnji djelatnik Geodetskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i doajen geodezije u Hrvatskoj.
Nikola Solarić rođen je 15. rujna 1934. godine u Podgorici, gdje mu je otac dvije godine bio u službi. Osnovnu školu i gimnaziju pohađao je u Bjelovaru od 1941. do 1953. godine, u mjestu gdje su živjeli njegovi pradjedovi i djedovi, gdje je i maturirao u ljetu 1953. godine. Na Geodetskom odjelu Tehničkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu diplomirao je početkom 1958. godine s izvrsnim uspjehom. Na Odjel za fiziku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu upisao se 1962. godine, a taj je studij završio s izvrsnim uspjehom 1969. godine. Početkom 1980. godine promoviran je u doktora tehničkih znanosti na temelju disertacije Fotoelektrični uređaj za registraciju vremena prolaza zvijezda, koju je obranio na Geodetskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu pred povjerenstvom u međunarodnom sastavu (prof. dr. sc. Leo Randić – Zagreb, prof. dr. sc. Vladimir Muljević – Zagreb i prof. dr. sc. Hans Zetsche – Bonn, vodeći svjetski stručnjak za geodetske elektroničke instrumente, izumitelj digitalnog elektroničkog teodolita, digitalnog nivelira te niza patenata). Dana 1. siječnja 1959. godine zaposlen ja na radnom mjestu asistenta na Katedri za astronomiju AGG fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Od 1972. godine, uz redovite dužnosti asistenta, povjereno mu je honorarno predavanje iz predmeta Elektrotehnika, koji je poslije dobio naziv Fizikalne osnove geodetskih instrumenata, a ubrzo i iz predmeta Fizika. Za izvanrednog profesora iz predmeta Fizikalne osnove geodetskih instrumenata izabran je 1980., za redovitog profesora iz predmeta Fizikalne osnove geodetskih instrumenata i Geodetska astronomija 1986., a za redovitog profesora u trajnom zvanju 1997. godine. U počasno zvanje profesora emeritusa Geodetskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu izabran je 2003. godine. Bio je na usavršavanjima u Švicarskoj 1980. i 1984. godine, u tvornici geodetskih instrumenata Kern, za elektrooptičke daljinomjere Kern DM 500, Kern DM 501, Kern DM 502, Kern DM 503 i Kern DM 504 te za elektronički teodolit Kern E1. Također, bio je na usavršavanju u Njemačkoj 1986. godine, u tvornici geodetskih instrumenata Carl Zeiss Jena za elektronički tahimetar Zeiss EOT 2000. Prodekan za znanstveni rad na Geodetskom fakultetu bio je od 1981. do 1985. godine. Razvio je samostalno ili sa suradnicima 36 automatiziranih metoda mjerenja u geodeziji. Objavio je više od 250 znanstvenih i stručnih radova. Dobitnik je više nagrada i priznanja, od koji se izdvajaju:
Profesor emeritus dr. sc. Nikola Solarić ostat će u sjećanju generacijama studenata i zaposlenika Geodetskog fakulteta po ustrajnosti pri prenošenju svoga znanja i iskustva iz geodezije, astronomije i fizike te nadasve po zaljubljenosti u znanost, istraživanje i inovacije. |
Podijelite na: