Svečano otvaranje projekta “Automatsko praćenje poljskog jasena metodama daljinskih istraživanja podacima programa Copernicus (RS4EST)“

This post is also available in: English (Engleski)

Dana 15. prosinca 2021. godine na Geodetskom fakultetu održano je svečano otvaranje projekta „Automatsko praćenje poljskog jasena metodama daljinskih istraživanja podacima programa Copernicus (RS4EST)“ te su potpisani sporazumi o suradnji između nositelja projekta Geodetskog fakulteta i partnera Državne geodetske uprave te Hrvatskih šuma d.o.o.

Svečano otvaranje projekta započelo je pozdravnim govorima prof. dr. sc. Almina Đape, dekana Geodetskog fakulteta, nakon kojeg su se prisutnima obratili mr. sc. Ivan Fazekaš, član uprave Hrvatskih šuma d.o.o., Antonio Šustić, zamjenik glavnog ravnatelja Državne geodetske uprave, mr. sc. Želimir Kramarić, načelnik u Ministarstvu znanosti i obrazovanja i delegat pri Europskoj svemirskoj agenciji te prof. dr. sc. Damir Boras, rektor Sveučilišta u Zagrebu. Navedeni su istaknuli važnost ovog projekta ne samo zbog očuvanja poljskog jasena od propadanja već i zajedničke interdisciplinarne suradnje na ovom znanstveno-istraživačkom projektu.

Nakon pozdravnih govora uslijedila je prezentacija projektnih aktivnosti i ciljeva projekta koju je održao doc. dr. sc. Mateo Gašparović, voditelj projekta, kao i predstavljanje partnera na projektu koju su održali dr. sc. Damir Klobučar, Hrvatske šume d.o.o. i dr. sc. Iva Gašparović, Državna geodetska uprava.

Jedan od glavnih ciljeva projekta je razvoj prototipa algoritma za automatsko praćenje šuma poljskog jasena temeljem naprednih metoda daljinskih istraživanja upotrebom svemirskih tehnologija, koji će omogućiti prikupljanje točnih i aktualnih prostornih podataka o stanju jasena. Sustav će se primarno temeljiti na satelitskim snimcima visoke prostorne i vremenske rezolucije programa Copernicus Europske svemirske agencije te dodatno podacima u nadležnosti Državne geodetske uprave i Hrvatskih šuma.

Navedeni projekt primjer je interdisciplinarne suradnje hrvatskih institucija koji spaja znanost i struku te ima za cilj kroz zajedničku suradnju razviti nove proizvode, metode i znanja u području geodezije i geoinformatike, ali i pomaže širenju prisutnosti geodetskih proizvoda u drugim strukama.

Više o projektu možete saznati na mrežnoj stranici rs4est.geof.hr i putem vijesti koju su prenijeli sljedeći mediji: Večernji listTehnološko znanstveni portalSrednja.hrPoslovni.hr.